Myš

Myš je dalším zástupcem skupiny vstupních zařízení. Jako zařízení byla poprvé vyvinuta firmou Xerox, ale masového rozšíření se jí dostalo až u počítačů firmy Apple.

S nástupem systémů Microsoft Windows se myš stala nepostradatelným kouskem hardwaru a dnes si bez ní počítač ani neumíme představit.

Pohybem myši po podložce pohybujeme kurzorem po obrazovce, stiskem tlačítek provádíme příslušné akce. Myši se vyskytují v řadě variant a provedení. Klasické PC myši byly nevzhledné krabičky se dvěma tlačítky. Dnešní myši bývají občas dobře ergonomicky tvarované, vybavené scrollovacím kolečkem a několika, ale nejméně dvěma tlačítky. Myši vyrábí mnoho výrobců, namátkou uveďme firmu Logitech, Microsoft a Genius.

První myši byly kuličkové, to znamená, že z nich zespodu koukala část kovové, gumou potažené, kuličky, která se při pohybu po podložce kutálela a její pohyb byl snímán pomocí hřídelek. Takovéto myši byly poměrně levné, nicméně lehce neohrabané a náchylné k častému zanášení a bylo je proto třeba čistit, jinak nebyl jejich pohyb plynulý.

Dalším stupněm vývoje jsou myši optické. Tyto myši si pod sebe svítí pomocí LED diody a snímají světlo odražené od podložky a pomocí toho určují směr a rychlost pohybu. Tento způsob má své výhody. Dnes je již poměrně levný, myš je lehká a její pohyb je přesnější. Ovšem na některých typech, nebo barvách povrchu nefunguje myš správně a kurzor může jakoby "uskakovat stranou". Při použití na vhodném povrchu však nic takového nehrozí.

Zatím posledním typem jsou myši laserové. Princip funkce je obdobný jako v minulém případě, ale místo LED je použita laserová dioda. Výhodou je potom ještě preciznější práce a navíc snad kromě zrcadla dokáže myš pracovat na zcela libovolném povrchu.

Logitech MX Revolution Cordless Laser MouseGenius NetScroll+ PS/2 Black

Myši se připojují přes PS/2 konektor nebo nevěji pomocí USB. Mohou být k počítači připojené pomocí drátu, nebo také bezdrátově.