Optické mechaniky

CD

Boom optických mechanik nastal v první polovině 80. let s příchodem CD-ROM (CD = Compact Disc). Tato paměťová média se prosadila v řadě oborů a začala vytlačovat diskety z pozice médií určených pro distribuci aplikací, ale také způsobila téměř naprosté vymizení klasických LP gramofonových desek.

Oproti disketám o kapacitě pouhých 1,44 MB nabízejí CD kapacitu 650 MB, resp. 700 MB, tedy 486x více. Ovšem masový nástup této technologie do počítačů v domácnostech nastal až s příchodem vypalovacích mechanik a médií kolem roku 1990. Média se tedy dají rozdělit na tyto druhy:

  • CD-ROM - lisovaná média, taková na kterých si koupíte hudbu. Data jsou na nich zapsána natrvalo výrobcem.
  • CD-R - CD Recordable. Média se prodávají prázdná a je na ně možno pomocí vypalovací CD-R/RW mechaniky data zapsat. Po zapsání jsou data na médiích po dobu jejich životnosti (udává se kolem 50-100 let)
  • CD-RW - CD ReWritable. Přepisovatelná média, prodávají se prázdná. V CD-R/RW mechanice se na ně dá vypálit obsah a případně médium smazat a vypálit data nová. CD-RW disky vydrží pouze omezený počet přepisů (udává se 1000x) a data na nich nevydrží tak dlouho, jako na CD-R (kolem 20ti let)

 

DVD

Optická média objevivší se v 90. letech. DVD je zkratkou spojení Digital Versatile Disc. Je to nástupce CD médií, při zachování stejné velikosti pojme více, než 6x tolik dat (4,7 GB), na rozdíl od CD je však u DVD možno mít záznamové vrstvy dvě nad sebou a potom je kapacita takového média rovna 8,5 GB. Princip činnosti zůstal podobný jako u mechanik CD.

Zapisovatelná DVD se dají dle použité technologie rozdělit na:

  • DVD+R/RW
  • DVD-R/RW
  • DVD-RAM

Neplatí, že by každá DVD vypalovací mechanika musela umět všechna média, nicméně je v poslední době trendem, aby mechaniky skutečně všechna média znala.

Podobně jako u CD i DVD se dělí na DVD-ROM, DVD±R, DVD±RW, ale navíc přibývá DVD-RAM a všechna mohou být buďto jednovrstvá, nebo dvouvrstvá a to bývá značena příponou DL (Dual Layer, Double Layer), tedy např.: DVD+R DL.

 

Princip činnosti

Data jsou na médiu zapsána na spodní straně. Stejně jako v počítači všude je použito binárních číslic, tedy nul a jedniček. ty jsou v tomto případě reprezentovány jako mikroskopické prohlubně na médiu (tzv. pity). Na disk v mechanice zespodu svítí laser a čočka, vedle laseru snímá paprsek odražený od média a pozná, zda byla přečtena 0, nebo 1. Jelikož se médium v mechanice otáčí je možno číst celý obsah disku. Tímto způsobem funguje čtení. Zápis je analogický, jen je pro něj použit laser o větší intenzitě, který do záznamové vrstvy informaci doslova vypálí.