Procesor

Procesor je srdcem počítače. Anglicky se označuje jako Central Processing Unit nebo zkráceně CPU. Jedná se čip vytvořený pomocí technologie velmi vysoké integrace. Je složen z řádově několika set tisíc až milionů tranzistorů. Jeho výkon je dán především použitou technologií. Zpravidla platí, že novější procesor je výkonnější než jeho předchůdce. Důležitým parametrem je takzvaná pracovní frekvence procesoru. Tato frekvence udává, kolik proběhne strojních cyklů procesoru za sekundu a její jednotkou jsou herzy [Hz], resp. megaherzy [MHz], či gigahertzy [GHz].

Pro zajímavost procesory označované jako 286 měly pracovní frekvenci 25 MHz tedy 25 milionů operací za sekundu. To se může zdát mnoho, nicméně pro práci s dnešními aplikacemi by to bylo nepoužitelné. Dnešní nejvýkonnější počítače mají několik procesorů, které pracují např. na frekvenci 3,2 GHz, tedy 3,2 miliardy operací. To je více než 128x více. Nicméně nárůst výkonu je daleko větší díky využití nově vyzkoumaných technologií.

Procesory vyrábí mnoho firem, ale povšimnutí hodné jsou pro běžné počítače pouze dvě z nich: Intel a AMD. Tito dva rivalové se předhánějí a jejich konkurenční boj vede k nárůstu výkonů procesorů a zároveň k poklesu jejich cen.

 

 

Procesory firmy Intel nesou v současnosti jména Intel Pentium (4/D), Intel Core (Solo/Duo), Intel Core 2 (Duo/Quad/Extreme), Intel Celeron.

 

Procesory firmy AMD (Advanced Micro Devices) se jmenují AMD Sempron, AMD Athlon 64 (X2), AMD Phenom.

 

Překotný vývoj techniky ukázal, že nelze donekonečna zvyšovat pracovní frekvenci. Proto se vývoj začal ubírat směrem využití více výpočetních jader procesoru. Dnes je proto běžné mít v počítači takzvaný "dvou-jádrový" procesor. Existují i čtyř jádrové procesory.