Paměť

Paměť počítače se dá rozdělit několika způsoby. Pro jednoduchost použijeme pouze jedno: Paměť pouze pro čtení ROM (Read Only Memory) a paměť pro čtení i zápis RAM (Random Access Memory), která je také někdy nazývána RWM (Read Write Memory)

ROM

Paměť typu ROM je pamětí pouze pro čtení. Data jsou do ní tedy jednou zapsána, a pak není možné je jednoduše měnit. V paměti tohoto typu se nachází BIOS, tedy základní vstupně výstupní systém (Basic Input Output System) BIOS patří k základní softwareové výbavě počítače a je nahrán v paměťovém čipu na základní desce jejím výrobcem. BIOS se spouští ihned po spuštění počítače, detekuje připojená zařízení, ověří jejich funkčnost a poté spustí zavádění operačního systému.

RAM

Paměť typu RAM je označována jako Operační paměť počítače. Její velikost je udávána v bytech (česky psáno bajtech) a jejich násobcích (kilobytech kB - tisíce bytů, megabytech MB - miliony bytů, gigabytech GB - miliardy bytů). Mezi těmito násobky platí následující vztahy:

  • 1 KB = 1024 B
  • 1 MB = 1.024 kB = 1.048.576 B
  • 1 GB = 1.024 MB = 1.048.576 kB = 1.073.741.824 B

Pro jednoduchost se dá říci, že jedno písmenko, či jakýkoliv jeden znak je prezentován 1 bytem. Do paměti o velikosti 1GB se tedy vejde více, než miliarda písmen.

Velikosti paměťových modulů bývají zpravidla mocninami čísla 2. Tedy například:

  • 256MB, 512MB, 1024MB (1GB), 2048 (2GB)...

Byte je základní jednotkou velikosti informace. První počítače měly paměť velikou jen několik kB. Dnes je běžnou velikostí několik GB.

I paměti prošly dlouhým vývojem a jejich jednotlivé technologie se nazývají různě. Dnes běžné dostupné paměti jsou těchto technologií:

  • SDRAM - stará, dnes již na ústupu
  • DDR - také mizící technologie
  • DDR2 - starší typy
  • DDR3 - dnes nejběžnější

Také paměti, podobně jako procesory, mají svou pracovní frekvenci, která ukazuje jejich rychlost. Při výběru pamětí je tedy třeba brát ohled na typ, který patří do příslušné základní desky, velikost paměti a její frekvenci.